Chewing Gum Lab

  • Sale
  • Regular price $19.99


Make your own yummy chewing gum! Sweeten your gum with sugar and flavor it with two flavors. Wrap it up, label it, and package it in the included metal tin. Learn about the scientific properties of elastic materials like gum. Food ingredients included.